TITAN Orbital Sander PPSM3-133 - brushless EC motor technology.
I. PPSM3-133
The TITAN orbital sander/random orbital sander offers outstanding smooth operation and extremely low-maintenance performance thanks to its EC motor technology and the complete absence of carbon brushes. This versatile sanding tool with a 3mm stroke is perfect for fine sanding work and eliminates unilateral groove formation through overlapping sanding movements.
Advantages:
- perfect for sanding
- Maintenance-free and particularly quiet EC motor
- no more carbon brushes needed
- also suitable for beginners due to intuitive operation
- Device center of gravity perfectly balanced for fatigue-free working
- Multi-hole sanding pad ensures effective dust extraction
- Digital display of the selected speed level
- Dust extraction via vacuum cleaner possible (suction hose with adapter included)
Suitable for sanding:
- Drywall
- Wood
- Composite plastic parts
- Paints and varnishes
- Fillers
Technical Data:
- Voltage: 220–230V /50 Hz
- Power consumption: 350 W
- No-load speed: 4,000 - 10,000 min-1
- Sanding pad: 80 x 133 mm
- Sanding stroke: 3.0 mm
- Weight (without cable): 1.52 kg
- Dimensions: 320 x 150 x 130 mm
- Power cable: 2m
- Protection class I
II. Velcro Sanding Discs Rectangular Perforated
High-performance sandpaper on durable latex paper, suitable for:
- Wood (hardwood, softwood)
- Metal
- Plaster, filler, plaster
- Filler
- Primer
- Paint, varnish
- Plastics
Technical Data:
- Grit: P120
- Size: 80x133mm